Местният ескимоски народ инуит в Гренландия се завръща към традицията си на изрисуване на татуировки върху лицата на жените, предаде АФП.
Симфоничен концерт с гостуващи солисти от Япония ще открие официално на 4 октомври новия сезон в Държавна опера - Бургас, съобщават от културната институция в морския град.
Диригент на спектакъла ще бъде проф. Деян Павлов. Под неговата палка като солисти ще се изявят пианистите Кийоко Сакаи и Етцуко Оказаки, както и Кожи Оказаки на фагот. Тримата са преподаватели в академията "Мусашино" в Токио.
Програмата, подготвена от проф. Деян Павлов, включва Концерт за пиано и оркестър №1 в до мажор, опус 15 от Лудвиг ван Бетовен, Концерт за фагот и оркестър във фа мажор, опус 75 от Карл Мария фон Вебер и Концерт за пиано и оркестър №1 в ми минор, опус 11 от Фредерик Шопен. Първата творба публиката ще чуе в изпълнение на Кийоко Сакаи, втората - на Кажи Оказаки, а концерта за пиано и оркестър на Шопен ще изпълни Етцуко Оказаки.
Четиримата внуци на Панчо Владигеров ще изнесат концерт в рамките на 40-ото юбилейно издание на празниците на изкуствата "Аполония" в Созопол на 30 август. Поводът е отбелязването на 125-годишнината от рождението на композитора, съобщават организаторите.
Панчо Владигеров – младши, Екатерина, Александър и Константин Владигерови, които ще изсвирят някои от най-вълнуващите композиции на своя именит дядо и така ще поставят началото на цикъла от концерти с класическа музика в дните между 30 август и 7 септември.
На 31 август публиката може да посети и изпълнението на Албена Данаилова – цигулка, Румен Цветков – виола и Александър Сомов – виолончело, както и рециталите на Людмил Ангелов на 3 септември, на Сузана Клинчарова на 6 септември и други.
Закриването на "Аполония" на 7 септември ще бъде отбелязано с концерт на рок група „Фондацията“ и Пловдивската
Знакови места от Омуртаг показва изложба в града, подредена по повод Деня на народните будители – 1 ноември.
Експозицията е обща – творбите са предимно живопис, каза председателят на Народно читалище (НЧ) „Отец Паисий“ Славка Иванова.
Платната са изложени в залата на Обредния дом. Инициативата за изложбата е на дългогодишния специалист хуманитарни дейности и културен деятел в града Стойчо Тонев. Именно той се свързва с художника Ниязи Хасан и с подкрепата на общинското ръководство осъществяват идеята.
Показани са картини на местни художници, на творци, участвали в пленери в Омуртаг и дарявали свои произведения, както и такива на гостуващи автори, обясни Иванова.
От платната могат да се видят градски пейзажи, знакови места от някогашния Омуртаг. На други за застъпени вечни теми – като например „Майка в очакване“.
„Дни на индийската култура“ ще бъдат закрити в София на 16 август, съобщават от индийското посолство у нас.
На лятната сцена в Борисовата градина ще гостува танцова трупа от Индийския съвет за културни отношения. „Трупата, ръководена от Арупа Лахири, е специализирана в индийския класически танц от Южна Индия – бхаратанатям, който се отличава със сложна игра на краката, изразителни жестове с ръце и пищни костюми, често изобразяващи истории от индуиската митология“, разказват организаторите от Индийския съвет за културни отношения и Индологическа фондация „Изток-Запад“.
По думите им танцът съчетава ритъм, музика и разказване на истории по високо стилизиран начин. Гарги Бябарта, Дидхита Сингха, Майури Шом, Срадхасри Брахмо, Сангита Банерджи и единственият мъж в трупата
Лувърът посвещава изложба на лудостта в изкуството - от Средновековието до Романтизма, съобщи АФП.
Във фокуса на подредените произведения са нормалността и и маргиналността в живота на артиста, коментира Лоранс де Кар, директор на музея.
Изложени са над 300 ръкописа, печатни книги, ценни вещи, тъкани, живопис, скулптура, заети от 90 френски институции, както и от такива от други държави в Европа и от САЩ.
Сред експонатите има картини на Йеронимус Бош и Брьогел.
С настъпването на 14-и век шутът в двора - антитеза на мъдрия крал, се институционализира, критичното и ироничното говорене се приемат, казват организаторите на изложбата.
Лудостта провокира персонажи в различните игри и в картите таро, появили се през 15-и век в Европа. Лувърът излага пред публика първото тесте, познато в историята.
Изложбата, която се открива
От 1721 г. до 1953 г. Гренландия е колония на Дания, а през втората половина на ХХ век постепенно придобива автономия. Преди колонизацията обаче татуировките са били неразделна част от културата на местния народ. Те се срещат и в други инуитски култури по света, особено в Канада. Традиционно предимно жените се татуират, като обикновено те представляват геометрични линии, изобразени по брадата, челото и бузите си. Това символизира, че са готови да встъпят в брак и да създадат семейство.
Най-ранните известни свидетелства за татуировки на гренландските инуити датират от XV в., когато са открити мумиите от Килакитсок. През 1972 година са открити осем тела, пет от които са в отлично запазено състояние благодарение на много студения и сух климат. Тези пет мумии приживе са били жени, които са имали татуировки на лицата си.
„Татуировките са свързани със семейните отношения и статута в обществото по онова време, но също и с това, което хората са били способни да правят“, казва Авияя Росинг Якобсен, която е татуист.
Въпреки че традицията датира от векове насам, тя едва наскоро се е възвърнала в живота на гренландците, които са започнали да я преоткриват и да възвръщат своето културно наследство.
„Сякаш се връщаме към корените си", каза психоложката Анду Шиьодт Пикилак, която има на челото татуирани фини линии във формата на буквата V.
Форматът филмови прожекции със заглавие „Нощно кино“ ще има нов сезон във Варна, съобщават организаторите от „Артин вижън“. Той поставя акцент върху художествени заглавия извън стандартното разпространение, предлагайки различно преживяване за ценителите на седмото изкуство.
Стартът на новия сезон ще бъде на 22 ноември във Фестивалния комплекс в града със специална прожекция, посветена на 95-годишнината от рождението на писателя Йордан Радичков. Ще бъдат представени късометражни филми и анимации по негови разкази или оригинални сценарии, сътворени в сътрудничество с някои от най-големите имена в българското кино.
Програмата включва някои от по-рядко показваните екранни творби по Радичков като „Опашката“ (1963) на режисьора Доньо Донев, „Ако цветовете бяха сиви“ (1969) на Роман Мейцов, „Хляб“ (1972) на Наум Шопо
Групата "Аеросмит" обяви, че преустановява концертните си турнета, тъй като "не е възможно" фронтменът Стивън Тайлър да възстанови напълно увредените си гласни струни, предадоха ДПА и Асошиейтед прес.
Американската рок банда, известна с хитове като Dream On, Dude (Looks Like A Lady) и Walk This Way, отмени датите от прощалната си обиколка през септември миналата година, тъй като Тайлър се нуждаеше от "постоянни грижи" заради проблеми с гласните струни и ларинкса.
"Както знаете, гласът на Стивън е инструмент като никой друг", се казва в изявлението на групата, публикувано в социалната мрежа “Екс”.
"Месеци наред той неуморно работеше, за да върне гласа си там, където беше преди травмата. Видяхме, че се бори, като до него беше най-добрият медицински екип. За съжаление, ясно е, че пълното възстановяване не е възможно”, казват от "Аеросмит". "Взехме сърцераздирателн
Световната премиера на филма Queer на режисьора Лука Гуаданино се състоя на кинофестивала във Венеция, като след края на прожекцията аплодисментите на станалата на крака публика продължиха девет минути, съобщи "Варайъти".
Британският актьор Даниъл Крейг, който е в главната роля, прави най-доброто в кариерата си изпълнение в романтичната драма, отбелязва изданието. Той се превъплъщава в образа на американски гей емигрант в Мексико през 50-те години на миналия век.
Когато аплодисментите в залата започнаха, Крейг изглеждаше зачервен и със замъглен поглед, докато прегръщаше Гуаданино. Отекваха възгласи "Лука! Лука! Лука!", докато овациите продължаваха, а актьорите се покланяха пред аудиторията.
Крейг раздаваше целувки на публиката, а съпругата му Рейчъл Вайс се усмихваше гордо. Когато той и партньорът му Дрю Старки във филма най-накрая се прегърнаха, Гуаданино и
Джаз изпълнителят Боби Вълчев ще има два благотворителни концерта – на 14 декември в Пловдив, и на 16 декември в София, в арт център „Сити марк“, съобщават организаторите.
Артистът подкрепя тази година инициативата „Училище за надежда", която предоставя образование на деца от уязвими социални групи, стремейки се да им осигури шанс за по-добро бъдеще.
„Вълчев и неговият екип ще пренесат публиката в приказна коледна атмосфера, изпълнена със светлината на хиляди свещи и красотата на джаз интерпретациите. Към него на сцената ще се присъединят музикантите от джаз бенд „Пловдив“, които ще добавят своя уникален стил и енергия, превръщайки всеки музикален момент в незабравимо изживяване. Това не са просто концерти, а истински спектакли, създадени да пр
Певицата Кейти Пери ще получи наградата "Авангард" на видео музикалните награди на MTV следващия месец, предаде Асошиейтед прес.
Пери освен това ще пее на церемонията, завръщайки се на сцената й за първи път от 2017 г., когато беше и водеща.
Кейти Пери е носителка на пет видео музикални награди на MTV.
"Кейти е музикална сила и истинска икона на поп културата. Със своята творческа визия, която променя правилата на играта, тя се превърна в глобален феномен и превзе най-големите световни сцени", казаха организаторите.
Сред предишните носители на приза "Авангард" са Шакира, Бионсе, Ники Минаж, Мадона, Джанет Джексън, Дженифър Лопес, Риана и Миси Елиът.
Певицата Тейлър Суифт води по номинации за видео музикалните награди на MTV с 10 на брой, следвана от рапъра Пост Малоун с девет. Отличията ще бъдат раздадени на 11 септември в